بازار مسکن، مثل بازار ارز نیست

 • تاریخ ارسال

  یکشنبه 12 آبان 1398
 • فرستنده

  مدیریت سیستم
 • شاخه بندی

  اخبار مسکن
 • تعداد پسندها

  0
 • تعداد بازدید

  1179
 • تعداد نظرات

  0

پیش‌بینی میشود که سپرده‌گذار آن قدر قیمت ارز را بالا می‌برد که مصرف کننده واقعی ارز، مصرف ارز را ٧٠ درصد کاهش می‌دهد و بعد سپرده گذار از بازار ارز خارج می‌شود؛ اما بازار ارز مثل بازار مسکن نیست، در بخش مسکن سپرده گذار باعث افزایش قیمت مسکن شد اما پس از خروج از بازار مسکن، قیمت مسکن کاهش نمی‌یابد بلکه معاملات تا مدتی قفل می‌شود.

فروشنده با وجود کاهش ۴٠ درصدی تقاضا، حاضر به کاهش قیمت ملک خود نیست و مصرف‌کننده واقعی مسکن نیز فاقد قدرت خرید در سطح قیمت‌های افزایش یافته است. به‌این‌ترتیب بازار مسکن برای مدت کوتاهی قفل می‌شود تاکید می‌کنم بازار مسکن برای مدت کوتاهی قفل می‌شود و حتی نه میان مدت! یعنی برای مدت کوتاهی فروشنده نمی‌فروشد و خریدار هم قادر به خرید نیست.

اما در بخش ارز، اینگونه نیست بلکه کاهش تقاضا به ریزش قیمت منجر می‌شود! قیمت ارز را در کوتاه مدت سپرده‌گذار تعیین می‌کند اما در بلند مدت قیمت را عرضه و تقاضای ارز تعیین می‌کند. انرژی سپرده‌گذاران نیز بزودی تمام می‌شود و نقش بر زمین می‌شوند.

سپرده گذار نمی‌تواند در ایران قیمت تعیین کند.(اگر چه در اردیبهشت ۹۷ در تهران قیمت مسکن و در خرداد قیمت ارز را تعیین کرد) اما قیمت واقعی را در بازار ارزتقاضای و سپس در بازار مسکنمصرف کننده است که تعیین می‌کند.

اما در میان مدت با تعیین و ثبات نسبی قیمت ارز، به‌دنبال آن قیمت‌ها در بازار مسکن نیز تعدیل می‌شود و فروشندگان واقعی با قیمت‌های منطقی که پائین‌تر از قیمت‌های فعلی است اقدام به فروش مسکن خود خواهند کرد‌.

اخبار مشــابه

دیدگاه و نظرات

نظر خود را وارد کنید

نقل و قول / پاسخ به :