بهترین طبقه در خرید آپارتمان کدام طبقه است؟ بخش دو

  • تعداد پسندها

    0
  • تعداد بازدید

    1277
  • تعداد نظرات

    0

گرمایش و سرمایش
این مورد بسیار به ساختمان‌های همجوار وابسته است. در نظر بگیرید، ساختمانی که قصد دارید آپارتمانی در آن بخرید یا اجاره کنید، از ساختمان‌های همجوار بلندتر است. در این حالت مشکلی که همواره در خصوص سرد بودن طبقه اول دهان به دهان می‌چرخد، به طبقاتی که از ساختمان‌های مجاور بلندترند نیز مترتب خواهد بود. کوران باد وقتی در مقابلش مانعی نمی‌بیند، بی‌رحم است.

اما به صورت اصلی کلی باید بر این مسئله باور داشت که طبقه اول (بر روی پیلوت) همواره سردتر از دیگر طبقات است. اگرچه وجود لابی در ساختمان‌ها تا حدودی از این مشکل می‌کاهد اما در فصل سرما، به علت عدم فعالیت وسایل گرمایشی در پیلوت‌ها ما با کفی سرد در طبقه اول مواجه خواهیم بود. این مشکل گاهی با اجرای سیستم گرمایش از کف قابل حل است، که این مساله مستلزم هزینه‌های اضافه است.
البته طبقات آخر ساختمان هم در تابستان مشکل مشابهی دارند و برای خنک‌کردن خانه باید برق بیشتری مصرف کنید.
معمولا طبقه اول آپارتمان‌ها در زمستان سردتر و طبقه آخر در تابستان گرم‌تر است؛ در نتیجه این طبقات مصرف انرژی بیشتری نسبت به سایر طبقات ساختمان دارند.                                          چشم‌انداز
یکی از ویژگی‌های برترِ طبقات بالای ساختمان‌ها چشم‌انداز خوبشان است. شما در طبقات بالا می‌توانید منظره‌ و چشم‌انداز خوبی از شهر ببینید که مطمئنا در روحیه‌تان تأثیر دارد. در مقابل طبقات پایین چشم‌انداز چندان خاصی ندارند. پر واضح است که این مسئله به ساختمان‌های همجوار بستگی دارد. تصور کنید ساختمان ۱۰ طبقه که مقابل ساختمان ۱۲ طبقه واقع است. دیگر تفاوت خاصی بین چشم‌اندازه طبقه دهم و طبقه اول وجود ندارد.
از سوی دیگر ساختمان‌های مجاور و مقابل، غالبا باعث کاهش میزان نفوذ نور به طبقات پائین‌تر می‌گردند. از این منظر هرچه به طبقات بالاتر بروید، نور بیشتری در مقابل‌تان است.
پس اگر به چشم‌انداز و نور علاقمندید، دندان سکونت در طبقات پائین را بکشید.                              آلودگی صوتی
طبقات پائین‌تر گاهی علاوه بر صدای عبور و مرور در پارکینگ و حیاط بایستی صدای عبور خودروها در خیابان و صدای اهالی محل را هم تحمل کنند. به طور کلی برای در امان بودن از صدا بایستی هرچقدر که می‌توانید از زمین فاصله بگیرید.
البته یک ویژگی‌ مثبت طبقه اول این است که دیگر نگران سر و صداهایی که ممکن است برای طبقه‌ زیر شما پیش بیاید نیستید. اگر بچه‌های پر سر و صدا و پر جنب و جوشی دارید در صورت سکونت در طبقات بالا احتمالا شاهد اعتراض همسایه‌های پایینی خواهید بود.

امنیت
طبقات پایین نسبت به طبقات بالا برای سارقان طعمه‌های مناسب‌تری هستند. چون راحت‌تر می‌توانند اموال مسروقه را از ساختمان خارج کنند و در صورت لو رفتن راحت‌تر می‌توانند فرار کنند. بنابراین اگر قصد خرید طبقات پایین ساختمان را دارید حتما دقت کنید که واحدتان به وسایل ایمنی کافی مجهز شده باشد.

به این موارد می‌توان فشار آب یا احتمال نشتی سقف را به عنوان نقائص طبقه آخر ساختمان‌ها اضافه کرد. اما ما بر این باوریم، ساختمانی مناسب است که در طراحی و اجرا، فکری برای این معضلات کرده باشد و به خودی خود این معیارها را نمی‌توان معیاری پیرامون ضعف آن طبقه محسوب کرد.

  • شاخه بندی

اخبار مشــابه

دیدگاه و نظرات

نظر خود را وارد کنید

نقل و قول / پاسخ به :